Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Komentarze i analizy - Rynek mięsa
www.netb.pl
2018-06-13
Stowarzyszenie Otwarte Klatki o nieprawidłowościach na fermie drobiu. Branża: Podobne patologie nie są normą

Jak poinformował "Dziennik Gazeta Prawna" we współpracy ze Stowarzyszeniem "Otwarte Klatki" w Fermie Drobiu Magdalena Lisiak w Sidłowie w woj. lubuskim dochodziło do "udokumentowanych przypadków mających znamiona przemocy wobec zwierząt". Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza sprzeciwia się sugestiom, jakoby podobne patologie w chowie drobiu były normą w polskiej branży drobiarskiej.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", przez 6 tygodni pracownik z ukrytą w ubraniu kamerą rejestrował zdarzenia na Fermie Drobiu Magdalena Lisiak w Sidłowie. Wśród głównych nieprawidłowości autor artykułu wymienia m.in. uśmiercanie najsłabszych kurcząt uderzeniem o metalowy element wyposażenia lub wiaderko, wybieranie ze stada padłych zwierząt oraz pomoc w obracaniu się kur "żeby mogły zaspokoić swój nienaturalnie duży apetyt".

W ocenie Stowarzyszenia Otwarte Klatki wiele czynności, które udokumentowano w materiale filmowym, nosi znamiona znęcania się nad zwierzętami. Organizacja złoży zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. - Żadna z ustawowych przesłanek zabicia zwierząt nie została spełniona - mówi reprezentujący Fundację adwokat Zbigniew Krüger z kancelarii Krüger & Partnerzy.

Jak mówi w rozmowie z DGP Anna Hoffman, zastępca dyrektora Biura Ochrony Zdrowia i Zwierząt w Głównym Inspektoracie Weterynarii, zgodnie z rozporządzeniem Rady 1099/2009 dopuszcza się uśmiercanie drobiu w postaci uderzenia w głowę.

- Musi ono wywoływać uszkodzenie mózgu i dotyczy likwidacji drobiu do 5 kg. Moim zdaniem nie ma konieczności zgłaszania zabicia takiego zwierzęcia lekarzowi weterynarii. Może to zrobić pracownik fermy - dodaje Hoffman.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Oświadczenie dotyczące doniesień mediów w zakresie nieprzestrzegania zasad dobrostanu zwierząt na fermach brojlerów kurzych opublikowała 12 czerwca Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza:

KRD-IG "z dużym zaniepokojeniem" przyjęła dzisiejsze doniesienia mediów, dotyczące przypadków łamania obowiązującego prawa w zakresie dobrostanu brojlerów kurzych.

- Jako organizacja, stojąca na straży dobrego imienia polskiej branży drobiarskiej, KRD-IG zapewnia, że wszelkie tego typu przypadki powinny podlegać zdecydowanym działaniom ze strony odpowiednich służb. Hodowcy i producenci, którzy dopuszczają się nieprawidłowości w zakresie utrzymania drobiu, muszą ponieść stosowne konsekwencje. Jednak należy pamiętać, iż wszystkie przypadki potencjalnego łamania prawa wymagają wnikliwego sprawdzenia. Jednocześnie KRD-IG sprzeciwia się sugestiom, jakoby podobne patologie w chowie drobiu były normą w polskiej branży drobiarskiej. W interesie sektora jest eliminacja wszelkich przypadków naruszeń obowiązujących przepisów w zakresie dobrostanu - czytamy w oświadczeniu.
KRD-IG podkreśla, że prawidłowe warunki utrzymywania zwierząt gospodarskich, w tym brojlerów, są jedną z najważniejszych zasad w chowie zwierząt. W polskim porządku prawnym naczelnym aktem regulującym kwestie ochrony zwierząt, w tym brojlerów jest ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1840 z późn. zm.). Przepisy te stanowią, że kto utrzymuje zwierzęta gospodarskie jest obowiązany do zapewnienia im opieki i właściwych warunków bytowania, a warunki chowu nie mogą powodować urazów i uszkodzeń lub innych cierpień. Kto narusza ten nakaz, podlega karze aresztu albo grzywny - przypomina Izba.

KRD-IG podkreśla, że ponadto, ustawa implementująca przepisy prawa unijnego, tj. dyrektywy 2007/43/WE, nakłada obowiązek na posiadacza kurnika i inne osoby sprawujące opiekę nad brojlerami do posiadania odpowiedniej wiedzy z zakresu chowu tych zwierząt, np. poprzez odbycie stosownych szkoleń w tym zakresie. Szczegółowe zasady dotyczące norm utrzymania drobiu zostały ujęte w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej.

- Brojlery kurze muszą podlegać kontroli przez opiekuna co najmniej 2 razy dziennie, ze zwróceniem szczególnej uwagi na wszelkie objawy wskazujące na obniżony poziom ich dobrostanu. Respektowanie przepisów jest stale kontrolowane przez organy Inspekcji Weterynaryjnej. Prawo reguluje też wymogi, które muszą spełniać kurniki, takie jak na przykład maksymalne zagęszczenie ptaków, wyposażenie obiektu w system wentylacji i oświetlenia, a jeżeli to konieczne, także systemy ogrzewania i schładzania. Warunki muszą umożliwiać ptakom prawidłowy rozwój z zachowaniem właściwych standardów sanitarnych - czytamy w dalszej części oświadczenia.

W imieniu polskich drobiarzy zrzeszonych w Izbie, KRD-IG zapewniła, że hodowcy i producenci drobiu na co dzień dokładają wszelkich starań by spełniać wszystkie wyżej wskazane wymogi dotyczące utrzymywania ptaków.

- Na zakończenie nasza Izba pragnie zaapelować o niezwłoczne zgłaszanie sytuacji naruszenia wyżej wymienionych przepisów odpowiednim służbom. Natomiast nagłaśnianie pojedynczych patologicznych przypadków łamania prawa może wśród opinii społecznej kreować krzywdzący obraz, że są one powszechną i akceptowalną w branży praktyką, czemu stanowczo się sprzeciwiamy - konkluduje KRD-IG.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/portalspozywczy.pl

 
 
 
NetBrokers
-Produkcja piskląt brojlerów kurzych pobiła kolejny rekord
-Nadzieja dla bałtyckich ryb. Co z nadmiernymi połowami?
-Konsumenci ograniczają spożycie mięsa, co w naturalny sposób prowadzi ich do ryb
-KRD-IG i KZPRiRB podpisały porozumienie ws. wykorzystania rzepaku w żywieniu drobiu
-ASF zagrozi istnieniu świń rasy puławskiej?
-Spożywczy giganci powołali koalicję na rzecz dobrostanu zwierząt
-Rośnie regionalizacja produkcji trzody chlewnej w Polsce
-Chiński rynek ponownie otwarty dla polskiego drobiu
-Ceny świń rzeźnych w UE nadal spadają
-Niemcy: Przekroczony poziom dioksyn w jajach
-ASF może wykończyć zakłady mięsne
-Nielsen: Rośnie rynek zamienników mięsa
-Jakie mogą być konsekwencje wystąpienia ASF w Belgii?
-Credit Agricole: Dane o pogłowiu świń w cieniu pierwszych przypadków ASF w Belgii


 
Archiwum
- Październik 2018
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.