Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Opracowania
www.netb.pl
2020-02-04
Organizacje branżowe: Opłata cukrowa zaszkodzi polskiej gospodarce

– Proponowany przez rząd tzw. podatek cukrowy to cios wymierzony w polską gospodarkę. Zaproponowana przez Ministerstwo Zdrowia ustawa jest antygospodarcza, antyspołeczna, antykonsumencka i antyzdrowotna – mówią przedstawiciele organizacji branżowych.
- Rolnicy, sadownicy, przetwórcy cukru, przedsiębiorcy, sklepikarze i restauratorzy są przeciwni wprowadzeniu podatku cukrowego w proponowanej przez rząd formule, która zagraża ich funkcjonowaniu, tworzonym przez nich miejscom pracy i kondycji polskiej gospodarki, w tym nowym inwestycjom – uważają Andrzej Gantner, wiceprezes i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, Jakub Bińkowski, Dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), Marek Przeździak, prezes zarządu Federacji Gospodarki Żywnościowej RP, Sławomir Izdebski z OPPZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Rafał Strachota, dyrektor Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Przedstawiciele wyżej wymienionych organizacji branżowych apelują do premiera o spotkanie, na którym chcą przedstawić swoje argumenty i wspólnie przedyskutować, jak bez drastycznej szkody dla polskich podmiotów łańcucha dostaw żywności można poprawić jakość żywieniową produktów spożywczych.

Podkreślają również, że negatywne skutki podatku cukrowego odczują przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, które stanowią 70 proc. wszystkich podmiotów narażonych na podatek.

Dodają, że wprowadzanie podatku w trakcie trwania roku budżetowego jest działaniem wysoce niepożądanym i szkodliwym, które może wprost zniszczyć wiele przedsiębiorstw. – Tego typu zmiany w prawie podatkowym powinny odbywać się z odpowiednim wyprzedzeniem, dającym czas, który pozwoli wszystkim podmiotom przygotować się na nie. Ustawodawca nie wziął pod uwagę tak istotnej kwestii, jak zobowiązania przedsiębiorców do realizacji zawartych kontraktów na dostawy towarów czy surowców, w których określone są już warunki cenowe – uważają przedstawiciele organizacji branżowych.

Tłumaczą, że wprowadzanie zmian w pośpiechu, bez konsultacji i odpowiedniego przygotowania to ogromna niepewność dla wszystkich przedsiębiorstw i całej gospodarki – dla rolników, którzy dziś nie wiedzą, ile buraków i za jaką cenę sprzedadzą; dla sadowników – którzy nie wiedzą, jaka część ich zbiorów znajdzie nabywców; dla sprzedawców, którzy nie są w stanie przewidzieć, ile towarów uda im się sprzedać oraz dla producentów, którzy nie wiedzą, ile produktów mają wyprodukować.
Przedstawiciele organizacji branżowych podkreślają również, że przykłady innych państw, które wprowadziły taki podatek, pokazują, że nie spadło drastycznie spożycie cukru, a np. w Danii skutkiem tego typu podatku był m.in. rozrost szarej strefy. W rezultacie duński rząd zniósł podatek. Ponadto po radykalnym wzroście cen na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i USA - spowodowanym tego typu podatkiem - konsumenci kupowali tańsze, bardziej kaloryczne i gorsze jakościowo zamienniki.

Andrzej Gantner podkreśla także, że po wzroście cen polskich produktów nasz rynek zaleje asortyment z Niemiec, Czech i Słowacji, co może przyczynić się do wielu upadłości polskich producentów żywności i innych podmiotów łańcucha dostaw oraz do utraty miejsc pracy, które tworzą.

Przedstawiciele organizacji branżowych przypominają również, że WHO przyznaje, że nakładanie podatków na produkty o podwyższonej zawartości cukru nie jest do końca skutecznym rozwiązaniem. Nie ma wystarczających dowodów na to, by promować pozytywny wpływ zastosowania podatków na stan zdrowia konsumenta.
Źródło: portalspozywczy.pl

 
 
 
Tygodnik Finansowy
-Czy można zakazać uboju bez ogłuszania – czyli czy ustawę o ochronie zwierząt przyjęto na serio?
-Już od dziś obchody Światowego Dnia Jabłka
-Z natury rzeczy
-Rosselchoznadzor zakazuje importu pomidorów i papryki z dwóch regionów Białorusi
-Konopie na topie
-Pora na pomidora
-Komplikuje się sytuacja z ASF w Wielkopolsce. Duże stado zlikwidowane
-Ustawa o ochronie zwierząt
-ASF bez granic
-Polski rynek wina obronił się przed COVID-19 i nadal się nie podda
-Pomocy dla tuczu otwartego nie będzie
-Soja dookoła
-Bujne uprawy kukurydzy
-Białoruś prawie zakończyła zbiory zbóż


 
Archiwum
- Wrzesień 2020
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.